Transport cena

wycena transportu

Cena transportu to bardzo ważny i zastanawiający wiele osób temat. Zaczynając od definicji, cena to według “Encyklopedii zarządzania” (łac.pretium) – “wyrażona w pieniądzu wartość danego dobra lub usługi”. Dlaczego cena podobnych transportów zatem jest często różna? Na jej wartość wpływa wiele czynników.

Wycena transportu 

W transporcie ładunków i odmiennie niż w transporcie osób, na obowiązują zasadniczo niemal wyłącznie ceny umowne – nie taryfowe. Wyjątkiem są jedynie usługi kurierskie.

Cena transportu za kilometr różni się w zależności od wielu faktorów takich jak przede wszystkim odległość miejsca załadunku od miejsca rozładunku, wagi i wymiarów towaru. Jego właściwości chemicznych i fizycznych, oraz klasyfikacji, zabezpieczeń i warunków w jakich muszą zostać przetransportowane. Można przyjąć, że transport do 3,5 tony cena za km może różnić się od stawki naczepy tira, zestawu czy naczepy mega. Również transport niskopodwoziowy cena za km będzie się różnić od mniejszego pojazdu. Jak też jeśli do transportu towarów wymagane będzie utrzymanie stałej temperatury, wtedy potrzebna będzie naczepa chłodnia i cena ulegnie zmianie.

Transport maszyn cena

W związku z tym, że główną naszą działalnością jest transport maszyn i towarów na paletach to pojęcie jest bardzo często poruszane przez naszych klientów. Istnieje wiele czynników wpływających na konkretną cenę jaką firmy oferują klientom. Wyróżniamy dwie grupy kosztów jakie ponoszą firmy transportowe, czyli koszty stałe i koszty zmienne.

Jaka jest cena za 1 km transportu ciężarowego?

Jest to bardzo zawiłe pojęcie. Wyróżniamy dwie grupy kosztów jakie ponoszą firmy transportowe, czyli koszty stałe i koszty zmienne.

Do kosztów stałych zaliczamy zarówno koszty utrzymania kierowcy jak i auta. W tym wyodrębniamy koszty wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń. Uwzględniając ubezpieczenie przewoźnika OCP, spedytora OCS jak i samego przewożonego ładunku CARGO. Do tego zaliczamy także koszty amortyzacji, leasingu pojazdu, wymaganych licencji, certyfikatów i pozwoleń na wykonywanie transportu drogowego. Dochodzą do tego również koszty wynajęcia i wyposażenia biura oraz wszelkie niezbędne podatki.

Cena transportu a koszty zmienne

Natomiast koszty zmienne to takie, które ulegają zmianie wraz ze zmianą przewiezionych ładunków, tym samym przebytych kilometrów. Kosztami zmiennymi są m.in. ceny paliwa, ogumienie pojazdów, koszty napraw i przeglądów, części zamiennych. Do tego doliczamy koszty opłat drogowych, płatnych parkingów. W przypadku transportu do niektórych krajów np. Norwegii czy Szwecji dodatkowy koszt promu, w krajach poza Unią Europejska także odprawy celnej.

W pewnych Państwach jak przykładowo Szwajcaria, dodatkowo musimy uwzględnić płatne drogi dla aut powyżej 3,5t, podatki, cła nakładane na odbiorcę, kary za przeładowanie auta. Auta ważone są na granicy, Szwajcaria ma także wymogi dotyczące nacisku na oś. Jeśli jest niezgodny z prawem  trzeba przeładowywać auto lub towar rozłożyć inaczej.

W przypadku Danii na wyspę mamy dodatkowo płatny most. Warto też zaznaczyć, że w niektórych krajach jak np. Anglia czy Austria są wytyczone wymagania co do wjazdu do centrum aut z EURO1-EURO6 nie każde auto EURO może wjechać.

W przypadku niektórych Państw jak np. Serbia, czy Czechy przewoźnicy zobligowani są do zapłaty krajom za pozwolenia na przejazd tzw. myto i winiety.

Każdy kraj ma wyszczególnione swoje stawki opłat drogowych. Warto zaznaczyć, że w Polsce do poboru opłat za przejazd drogami krajowymi funkcjonuje elektroniczny system viaTOLL.

Od czego jeszcze zależą koszty przewozów ciężarowych?

Co więcej często cena transportu zależy również od daty, w której dana usługa ma zostać wykonana i czy dana firma ma auto w niedalekiej odległości od miejsca załadunku wskazanego przez klienta. Nie zawsze udaje się idealnie zaplanować wszystkie kursy, wiele zleceń transportowych wiąże się zatem z pustymi przejazdami. Jeśli natomiast dany transport jest bardzo pilny, mamy możliwość wysłania dwóch kierowców co również jest takim dodatkowym elementem, który wpływa na cenę przewozu danego ładunku. W takim wypadku cena transportu za 1 km tirem rośnie.

W stosunku do krótkich tras istotny jest czas, który potrzebny jest na załadunek i rozładunek, jak również to czy auto musi być wyposażony w dodatkowy osprzęt, jak winda czy paleciak. Jak w przypadku wielu przedsiębiorstw ważny jest też poziom konkurencji w danym regionie czy mieście.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki transport ciężarowy cena za 1 km to pojęcie bardzo złożone. Dlatego traktujemy każde zlecenie indywidualnie i bierzemy pod uwagę wytyczne od klientów i uprzednio uzgadniając wszelkie szczegóły.

 

Sprawdź cenę transportu Twojego ładunku szybko i wygodnie!

2 Responses to “Cena transportu”

  1. Transport intermodalny - Artykuły - SAWPOL TRANSPORT - SAWPOL

    […] Zobacz również: Od czego zależy cena transportu? […]

  2. Co oznacza skrót TIR? - Artykuły - SAWPOL TRANSPORT - SAWPOL

    […] Zobacz również: Cena transportu ciężarowego […]

Komentarze zostały zablokowane.