Dopuszczalny nacisk na osi w transporcie ciężarowym

Wyróżniamy wiele zagadnień transporcie drogowym rzeczy, które należy spełnić, aby móc bezpiecznie i sprawnie przewieźć ładunek. Całkowita masa ładunku przygotowywanego do transportu to nie jedyna kwestia jaką musimy wiedzieć. Należy również mieć świadomość jakie są dopuszczalny nacisk na osi naczepy w pojazdach ciężarowych. Jest to niezaprzeczalnie bardzo ważna informacja w procesie lokowania towaru na naczepie. Nic więc dziwnego, że właśnie to zagadnienie cieszy się sporym zainteresowaniem osób, które planują realizację zlecenia na transport ciężarowy.

Normy nacisku na osi

Standardy w tym zakresie są jasno opisane przez specjalistów w tej dziedzinie. Według oficjalnego źródła ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE PRZEDSIĘBIORSTWA TRANSPORTU DROGOWEGO RZECZY Nacisk na osi nie może przekraczać w przypadku:

  • pojedynczej osi napędowej – 10 t;
  • podwójnej osi przyczep i naczep, przy odległości (d) między osiami składowymi:

mniej niż 1 m (d < 1,0) – 11 t,

pomiędzy 1,0 m a 1,3 m (1,0 ≤ d < 1,3) – 16 t,

pomiędzy 1,3 m a 1,8 m (1,3 ≤ d < 1,8) – 18 t,

1,8 m lub więcej (1,8 ≤ d) – 20 t;

  • potrójnej osi przyczep i naczep, przy odległości (d) między osiami składowymi:

1,3 m i mniej niż 1,3 m (d ≤ 1,3) – 21 t,

– pomiędzy 1,3 m a 1,4 m (1,3 < d ≤ 1,4) – 24t;

  • podwójnej osi napędowej, przy odległości (d) między osiami składowymi:

mniej niż m (d < 1,0) – 11,5 t,

pomiędzy 1,0 m a 1,3 m (1,0 ≤ d < 1,3) – 16 t,

nacisk na osi

 pomiędzy 1,3 m a 1,8 m (1,3 ≤ d < 1,8) – 18 t albo 19 t, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w opony bliźniacze i zawieszenie pneumatyczne lub równoważne , albo jeżeli każda z osi napędowych jest wyposażona w opony bliźniacze, a maksymalny nacisk każdej z tych osi nie przekracza 9,5 t.”

Maksymalny nacisk na oś naczepy

Jest to niewątpliwie istotnym zagadnieniem w bezpiecznym transporcie towarów. Przy czym warto również podkreślić, że pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony powinny mieć zamontowane „homologowane osłony boczne zapobiegające dostaniu się niechronionego uczestnika ruchu drogowego między osie tego pojazdu.”

Dobrze wiemy jakie są normy jeśli chodzi o dopuszczalny nacisk na oś w autach ciężarowych.

Bezpieczny transport ładunków

Oferujemy sprawny i bezpieczny transport towarów jak i transport maszyn po całej Polsce, w większości krajów europejskich oraz krajów skandynawskich. Działając w branży TSL już od 2004 roku zdobyliśmy w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Zlecając swój transport profesjonalistom nie musisz martwić się o dokumentację transportową, odprawy celne czy przepisy prawne. Sprawdź naszą firmę!

 

Zobacz również:

Transport drobnicowy

 

Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: