Transport ponadgabarytowy lub inaczej transport wielkogabarytowy, transport ponadnormatywny lub transport nienormatywny obejmuje przewóz ładunku, który wraz z pojazdem przekracza swoimi wymiarami lub masą dopuszczalne normy określone w przepisach ruchu drogowego. Transport taki jest bardziej skomplikowanym zadaniem niż transporty standardowych ładunków. Wymagają on sporej wprawy w ich organizowaniu, dobrego zaplanowania i zachowania niesamowitej ostrożności podczas realizacji.

Transport ładunków ponadgabarytowych

Kiedy transportowany towar przekracza wymiary standardowej naczepy (13,6m dł. x 2,45 m szer. x 2,75 m wys.) lub dodatkowo waży ponad 24 tony to zazwyczaj zaliczany jest już jako ładunek ponadgabarytowy.

W przepisach prawa transportu drogowego przepisy nie dotyczą samych ładunków, a tak zwanych „nienormatywnych” pojazdów czyli pojazdów przekraczających maksymalne dopuszczalne wymiary lub wagę. Zgodnie z „prawem ruchu drogowego” pojazdem ponadgabarytowym jest pojazd lub zespół pojazdów, których nacisk na oś, z ładunkiem lub bez, przekracza dopuszczalną wartość. Polskie przepisy są w tym zakresie zgodne z prawem europejskim, zwłaszcza z Dyrektywą 96/53.

Nie ma żadnych oficjalnych statystyk pokazujących, jaki rodzaj ładunków transportowany jest pojazdami ponadgabarytowymi.

Według informacji od przewoźników najczęstszymi takimi ładunkami są:

  • turbiny wiatrowe (wiatraki),
  • konstrukcje stalowe (budowlane i stoczniowe),
  • maszyny budowlane i rolnicze
  • urządzenia przemysłowe (generatory, transformatory)
  • domy holenderskie,
  • czołgi

Organizacja transportu ponadgabarytowego

Co bardzo ważne do zrealizowania transportu ponadgabarytowego potrzeba specjalistycznych zezwoleń, ubezpieczeń, pilotażu a niekiedy także zmian organizacji ruchu drogowego. Z tego względu każdy transport ponadgabarytowy jest sporym wyzwaniem. Wymaga odpowiedniego podejścia, zaplanowania jak i dużego doświadczenia. Nasi specjaliści do spraw logistyki szczegółowo planują każde zlecenie i służą Państwu pomocą w kompletowaniu dokumentacji transportowej, na każdym etapie podróży.

transport ponadgabarytowy ładunków nienormatywnych

Prawo o ruchu drogowym ustanawia siedem rodzajów zezwoleń w zależności od przekroczenia standardowych norm, które odnoszą się do wymiarów przewożonego ładunku, jego masy oraz nacisków osi w pojazdach ciężarowych. Takie zezwolenia są wymagane przy przewozach po drogach publicznych ładunków, które przekraczają określone normy. Wytyczne dotyczące tych wymiarów różnią się w poszczególnych krajach.

Przez lata realizacji transportów ponadgabarytowych zdołaliśmy zdobyć wiele bezcennego doświadczenia i wprawy w tej dziedzinie. Dokładamy wszelkich starań, aby organizowane przez nas przewozy gabarytowe przebiegały szybko, sprawnie i bezpiecznie. Temat ciężarowego transportu drogowego jest nam bardzo dobrze znany, wiemy jakie sytuacje mogą się pojawić i wiemy jak sobie z nimi radzić.

Zapewniamy kompleksowe usługi niemalże każdego rodzaju ładunków ponadgabarytowych dla klientów indywidualnych jak i dla firm. Usługi transportowe krajowe i międzynarodowe ładunków dużego formatu to nasza specjalność.

Jak transportowane są ładunki wielkogabarytowe?

Na samym początku należy wyznaczyć trasę, jaką będzie mógł pokonać transport gabarytowy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ może się okazać, że na pewnym odcinku drogi występują różne ograniczenia, mogą pojawiać się przejazdy lub tunele niższe niż wysokość zestawu. Należy też pamiętać, że na niektórych drogach lub mostach obowiązują ograniczenia siły nacisku na jezdnię. Wszystko to powoduje, że często trasa transportu ponadgabarytowego jest znacznie dłuższa niż trasa ładunku mieszcząca się w standardzie.

Do transportu bardzo pokaźnych ładunków jakimi są gabaryty używane są najczęściej naczepy niskopodwoziowe oraz platformy. Naczepy te wyposażone są w uchwyty, które umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie ładunku pasami lub łańcuchami, aby towar mógł dotrzeć do odbiorcy bez szwanku.

Zleć swój transport ładunku wielkogabarytowego zarówno na terenie kraju jak i w relacji międzynarodowej sprawdzonej firmie!

Uzyskaj bezpłatną ofertę transportu już teraz!

tel.52 584 85 83 / 52 525 60 41 email: sawpol@eu-transport.pl

Zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy poniżej!

 

ikona wysyłki formularza kontaktowego do wyceny transportu

ikona darmowej wyceny transportu towarowego


Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: