Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od 1 czerwca 2021 roku mają wejść w życie pewne modyfikacje w kodeksie drogowym.

Prawo o ruchu drogowym to ustawa, w której są umieszczone przepisy prawne dotyczące ruchu drogowego oraz jego uczestników. Potocznie nazywany kodeks drogowy jest nieodłącznym zbiorem zasad poruszania się w ruchu ulicznym. Dotyczy on zarówno samochodami osobowymi, transport ciężarowy jak i transport ponadgabarytowy.

Warto być na bieżąco z tymi zmianami, bowiem dotyczyć będą one nie tylko kierowców lecz również pieszych. Jakie dokładnie będą to zmiany? Po krótce przeanalizujemy istotne modyfikacje, z którymi powinieneś się zapoznać.

Zmiana limitów prędkości

Do tej pory dozwolona prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym wynosiła 50 km/h w godzinach dziennych. 60 km/h w godzinach nocnych (od godz. 23:00 do 5:00).

Nowelizacje w przepisach ruchu drogowego określają dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym na 50 km/h o każdej porze dnia i nocy.

Zakończenie wywierania presji i „jazdy na zderzaku”

Poprawy w kodeksie będą regulowały także tzw. jazdę na zderzaku. Jest to sytuacja, w której dany kierowca podjeżdża bardzo blisko tyłu pojazdu przed nim. Wywierając tym samym presję na poprzedzającemu kierowcy, aby przyspieszył bądź zjechał na prawy pas.

Nowe zasady określają obowiązek zachowania stosownej odległości pomiędzy pojazdami na drogach ekspresowych oraz autostradach. Wyniesie ona wartość połowy prędkości z jaką obecnie porusza się dany samochód. Zatem zakładając, że kierowca porusza się z prędkością 120 km/h będzie musiał zachować co najmniej 60 m odstępu od pojazdu przed nim.

nowe przepisy

Nakaz ten nie będzie dotyczyć przypadków podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Jednak wyprzedzając lewym pasem i dojeżdżając do samochodu jadącego wolniej, nie powinniśmy się za bardzo do niego zbliżać, zmuszając tym do zmiany pasa ruchu.

Nowe regulacje dla pieszych

Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, który znajduje się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Natomiast pieszy, który dopiero wchodzi na przejście będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem oprócz tramwaju. Jednocześnie dla bezpieczeństwa pieszych, każdy kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany do zmniejszenia prędkości  i zachowania szczególnej ostrożności. Dodatkowo , co bardzo ważne nowe zasady ustanawiają zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń zaburzających prawidłowe postrzeganie.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego podsumowanie

Nowe przepisy obowiązują zarówno kierowców jak i pieszych. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ są ważne biorąc pod uwagę zarówno prywatny transport samochodami osobowymi, transport tir oraz transport niskopodwoziowy.

 

Zobacz również:
Transport ciężarowy

Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: