Odprawa celna – co musisz wiedzieć?

Temat odprawy celnej w transporcie międzynarodowym towarów jest bardzo rozległy. Jest on bardzo ważny zarówno dla osób, które planują transport towarów lub transport maszyn spoza terytorium Unii Europejskiej jak i dla firm transportowych.

Czym jest odprawa celna?

Jak informuje Encyklopedia Zarządzania „Odprawa celna to dopełnienie, wypełnienie wszystkich czynności przewidzianych zasadami postępowania celnego, związanych z przejęciem towarów, osób, bagażu przez granicę celną danego kraju, które podlegają kontroli celnej.”

Import towarów z terytorium państwa, które nie wchodzi w skład terytorium Unii Europejskiej do państwa do niego należącego zobowiązuje do wykonania odprawy celnej. Natomiast główny dokument, który reguluje taki handel zagraniczny to Wspólnotowy Kodeks Celny.

odprawa celna

Na czym polega proces odprawy towarów?

Jak informuje witryna poradnikprzedsiebiorcy.pl „odprawa celna polega na skontrolowaniu dokumentacji i przewożonych towarów, a także na pobraniu cła i podatków. To dopełnienie wszystkich procedur niezbędnych przy przejmowaniu towarów na granicy celnej.”

Gdzie wykonuje się odprawy i czym zajmuje się agencja celna?

Odprawy celne dokonuje się w urzędzie celnym. Wykonując odprawę celną w Polsce, wwożone towary zgłaszamy w granicznym urzędzie celnym według procedury tranzytu, na dokumencie T1.

Agencja celna jest pośrednikiem między importerem a Urzędem Celnym. Zajmuje się ona formalnościami celnymi.

Kto zobowiązany jest do dokonania odprawy celnej?

Ogólnie rzecz biorąc każdy przedsiębiorca, który chce dokonać przywozu towarów z kraju nienależącego do Wspólnoty Europejskiej ma obowiązek dokonania zgłoszenia owego towaru do procedury celnej. Zobowiązany jest także  do dołączenia potrzebnej dokumentacji oraz uiszczenia kosztów celnych i podatkowych związanych z przywozem (importem) towarów.

Rodzaje odpraw celnych

Wyróżniamy trzy rodzaje opraw celnych:

  • odprawa ostateczna - kiedy towar nie powraca przez granicę celną
  • odprawa warunkowa/czasowa – kiedy towar po pewnym czasie powraca za granicę celną lub musi zostać zwrócony do kraju
  • odprawa odroczona - kiedy urząd celny nie posiada odpowiednich technik dokonania kontroli towaru i przekazuje go do innego urzędu celnego

Usługi transportowe do/z krajów spoza UE

odprawa towarów

Jako firma transportowa i spedycyjna, Sawpol oferuje profesjonalny transport towarów jak i transport maszyn, również do/z krajów poza terenami Unii Europejskiej.

Zapewniamy wsparcie doświadczonych spedytorów w każdym aspekcie dotyczącym transportu ciężarowego, również w kwestii wymaganej dokumentacji i odpraw celnych.

 

Zobacz również:
Dopuszczalny nacisk na osi

Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: