Skrót TIR w transporcie

Potocznie przyjęło się, że określenie TIR odnosi się do samochodu ciężarowego, który przewozi różnego rodzaju towary. Aktualnie jest to powszechnie przyjęty potoczny termin określający niemal wszystkie ciężarówki. Tak naprawdę pierwotne, prawidłowe znaczenie tego skrótu może okazać się zaskakujące.

Co tak naprawdę oznacza skrót TIR?

Skrót TIR z języka francuskiego Transport International Routier, w tłumaczeniu na język polski „Międzynarodowy Transport Drogowy”. TIR to konwencja 14 listopada 1975 roku o międzynarodowych przewozach drogowych towarów pod nadzorem celnym.

Miała ona na celu uprościć i przyspieszyć procedury nieoclonych towarów na przejściach granicznych oraz w urzędach celnych. Towar był ładowany, sprawdzany i plombowany, następnie dopiero bezpośrednio po dotarciu na miejsce docelowe ładunek mógł zostać otwarty. Umożliwiało to przejazd granic bez szczegółowych kontroli celnych.

Konwencja ta była stosowana po skończeniu II wojny światowej. Zanim Polska została przyjęta do Unii Europejskiej, obowiązywały bariery celne. Wymagane było, aby pojazd ciężarowy i/lub zespół pojazdów poruszający się na karnecie TIR został oznakowany z przodu i z tyłu niebieską tabliczką ze skrótem "TIR". Gdy tabliczka była przekreślona, oznaczało to, że auto jedzie puste.

Obecnie porozumienie to nie ma już takiego zastosowania dla krajów wewnątrz Unii Europejskiej, dzięki obowiązującemu układowi z Schengen - zniesieniu kontroli na przejęciach granicznych. Nadal stosowana jest jednak do krajów spoza Europy tj.: Białoruś, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Serbia, Turcja czy Ukraina.

Transport tirem

Współcześnie akronim TIR został synonimem samochodu do przewozów międzynarodowych, a nawet każdego samochodu ciężarowego. Pracując w transporcie, często stykamy się z określaniem zestawu drogowego, czyli ciągnika z naczepą mianem TIRa. Jest ono stosowane tak często, że niebawem może przestać być traktowane przez językoznawców jako błąd. Co ciekawe jest ono dopuszczalne przez Słownik Języka Polskiego PWN. Miano TIRa, i to również pisane małymi literami jest również możliwa, zatem zwrot transport tir, czy transport tirem w odniesieniu do transportu ciężarowego nie jest błędne.

skrót tir
Źródło: Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

Sawpol transport towarów

Już od wielu organizujemy transport ciężarowy tirem na terenie naszego kraju jak i w ruchu międzynarodowy. Gwarantujemy profesjonalną obsługę ze strony naszych spedytorów oraz wysoką jakość usług transportowych. Mamy do dyspozycji zróżnicowany i nowoczesny tabor, dzięki czemu jesteśmy gotowi sprostać nawet bardziej złożonym zadaniom logistycznym.

Transportujemy rożnego rodzaju towary na paletach, również sypkie, w tym także odpady, ładunki niebezpieczne oraz duże maszyny. Organizujemy między innymi transport w doładunku, transport całopojazdowy, transport niskopodwoziowy oraz ponadgabarytowy.

Międzynarodowy transport ciężarowy

SAWPOL jako firma transportowo – spedycyjna istnieje już od 2004 roku. W związku z czym, dysponujemy dużą praktyką i obyciem w branży TSL. Oferujemy klientom prywatnym jak i firmom, usługi transportu ciężarowego na terenie całej Europy oraz Skandynawii. Wykonujemy zlecenia na transport towarów również do krajów nienależących do Unii Europejskiej. Stawiamy się do Państwa dyspozycji i chętnie udzielimy pomocy na każdym etapie realizacji zlecenia. Pomagamy także w kompletowaniu dokumentacji transportowej, odprawach celnych i innych procedurach związanych z transportem. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu!

 

Zobacz również:
Cena transportu ciężarowego


Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: