Czym jest ładunek drobnicowy?

Jaka jest jego specyfikacja oraz w jaki sposób się taki ładunek transportuje?

Definicja ładunku drobnicowego

Ładunki drobnicowe a przesyłki kurierskie to nie są synonimy, choć nierzadko spotykamy się z takim zrozumieniem. Rozumiany w branży TSL ładunek drobnicowy to nic innego jak przesyłka o niewielkich gabarytach. Drobnicę zalicza się do ładunków częściowych - z ang. LTL (Less Than Truck Load). Czyli takich, które nie są w stanie wypełnić całej powierzchni pojazdu ciężarowego.

Specyfikacja ładunków drobnicowych

Ładunki drobnicowe to zazwyczaj produkty przetworzone lub wyroby gotowe, zapakowane w opakowania jednostkowe bądź zbiorcze. Często są to niewielkie do stosunku przestrzeni ładownej pojazdu przedmioty, które mają różne wymiary, właściwości i masę własną. Dlatego należy zwracać szczególna uwagę podczas załadunku, przeładunku, podczas podróży, aż po rozładunek.

Na ogół poszczególne ładunki drobnicowe są odbierane od odbiorców i łączone w ładunek zbiorowy. Następnie zostają dostarczane z punku A do punktu B. Najczęściej tego typu ładunki obsługiwane są przez firmy kurierskie.

Cechy charakterystyczne:

-niewielka masa

-różnorodne kształty i wymiary

-zróżnicowane miejsca odbioru i dostawy

-niska cena dostawy

Wyróżniamy ładunki drobnicowe opakowane np. w beczkach, butlach, kartonach, klatkach, koszach, skrzyniach czy w workach oraz ładunki nieopakowane.

drobnica

Opakowanie pełni w tym przypadku duża rolę. Po pierwsze zabezpiecza ono towar przed wpływem czynników atmosferycznych czy chemicznymi. Ułatwia przewóz jak i magazynowanie. Ułatwia zidentyfikowanie przesyłki i dostarcza informacje o jej zawartości. Umożliwia prostsze i wygodniejsze formowanie jednostek zbiorczych. Dodatkowo niejednokrotnie jest czynnikiem reklamowym nie wymagającym dużego wkładu finansowego.

Przesyłki kurierskie

Typowa przesyłka kurierska powinna mieć kształt prostopadłościanu. Przy czym suma jej wymiarów (tj. długości, wysokości i szerokości) nie powinny przekroczyć 300 cm. Maksymalna długość takiej przesyłki wynosi 175 cm, a jej waga nie powinna przekraczać 50-ciu kilogramów.

Jak funkcjonuje transport drobnicowy?

Przewóz ładunków drobnicowych jest znacznie bardziej niebezpieczny, zawiły i czasochłonny, niż w przypadku większych transportów. Dlatego też ładunki jednostkowe najczęściej podlegają jednostkowaniu, czyli łączeniu kilkunastu lub kilkudziesięciu paczek w jedną jednostkę ładunkową.

Powszechne rodzaje tworzenia zbiorczych jednostek ładunkowych:

-paletyzacja (umieszczenie przesyłek na palecie, najczęściej typu EUR o wymiarach 800mm x 1200mm)

- stropowanie - wiązanie kilku przedmiotów tj. profile, łopaty, rury itp.

- konteneryzacja - umieszczenie przesyłek w kontenerze

- pakietyzacja - tworzenie z przedmiotów pakietów, większych pakunków

Firma transportowa Sawpol a ładunki drobnicowe

Ładunki drobnicowe to także ładunki większe niż standardowe przesyłki kurierskie. To właśnie jest dziedzina, którą się zajmujemy. Oferujemy transport ładunków o wadze powyżej 50-ciu kilogramów i o wymiarach większych niż paczki kurierskie.

Organizujemy transporty częściowe (w doładunku) zarówno na terenie naszego kraju, jak i w całej Europie i Skandynawii. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta, fachowe doradztwo oraz pomoc w wypełnianiu wszelkich formalności. Profesjonalny transport ciężarowy oraz wsparcie na każdym etapie realizacji zlecenia.

 

Zobacz również:

Transport drobnicowy


Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: