Co to jest transport intermodalny?

Ostatnimi czasy dużo mówi się na ten temat transportu intermodalnego. Ale czym dokładnie jest transport intermodalny?
Władze wielu Państw coraz przychylniej patrzą na to zagadnienie, a i uczelnie czy organizacje zajmujące się ochroną środowiska  także popierają takie rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm transportowych zaczyna inwestować i rozwijać usługi transportu intermodalnego.

Na czym zatem polega transport intermodalny?

Transport intermodalny, konkretnie intermodalny transport towarów, jest to przewóz ładunków z wykorzystaniem więcej niż jednego rodzaju transportu. Przy czym do dyspozycji mamy takie rodzaje jak: transport morski, śródlądowy, kolejowy, drogowo- samochodowy, czy lotniczy. W tym celu używana jest jedna jednostka ładunkowa tj. kontener lub nadwozie wymienne na całej trasie podróży. Nie przeładowuje się samego towaru przy zmienię środka transportu. Jednostka ładunkowa (naczepa lub kontener) pozostaje nienaruszona od czasu załadunku do momentu rozładunku.

 transport intermodalny

Głównymi zaletami takiego rozwiązania transportowego są niższe ceny transportu oraz zmniejszenie emisji CO2Co cieszy nie tylko firmy transportowe i ich klientów, a także organizacje proekologiczne. Dzięki wykorzystaniu na dłuższych odcinkach transportu kolejowego, i biorąc pod uwagę, że pociągi w większości działają na prąd, zużywane jest mniej energii niż w przypadku transportu drogowego.

Natomiast w niektórych sytuacjach, tam gdzie nie dotrze pociąg niezbędny jest pojazd ciężarowy, aby dostarczyć towar w konkretne miejsce docelowe. Ważne jest przy tym częściowe uniezależnienie od korków oraz opłat drogowych. Jak i sposobność odciążenia dróg, przez zmniejszenie ilości przejechanych kilometrów przez pojazdy ciężarowe.

Warto również zaznaczyć, że do niektórych destynacji nie ma innej sposobności dotarcia jak poprzez przeprawę promową.

Dodatkowe zalety pod względem prawnym

W  związku z tym, że władze popierają i wręcz promują takie rozwiązania logistyczne. Jeśli spełnione są wymagania transportu kombinowanego (gdzie główna część przewozu realizowana jest między terminalami kolejowymi, żeglugę śródlądową lub morską, a same dowozy wykonywane są poprzez transport drogowy i to jedynie na ściśle określonych odległościach) to w takiej sytuacji nie obowiązują nas warunki kabotażu oraz wakacyjne zakazy ruchu drogowego. Nie jest więc dziwne, że coraz więcej firm sięga po to rozwiązanie odnośnie transportu towarów.

Jakie są praktyczne zalety wykorzystania transportu intermodalnego dla kierowców?

Kierowcy również są zadowoleni z tej formy, ponieważ praca na stałych trasach jest dla nich wygodniejsza. Co prawda załadunki i rozładunki nie różnią się od tych realizowanych jedynie poprzez transport drogowy, dochodzi jedynie zmiana naczep. Natomiast mają oni sposobność odbywania regularnych odpoczynków oraz ominięcia zakazów ruchu, co przyspiesza każde zlecenie. Dodatkowo ze względu na skrupulatne synchronizowanie poszczególnych etapów realizacji zleceń kierowcy nie są zmuszeni do wielogodzinnych postojów w kolejkach do załadunku czy rozładunku.

Transport intermodalny to korzystne rozwiązanie

transport kontenerow

W nawiązaniu do wyżej wymienionych argumentów planując trasę jeśli jest to możliwe dobrze jest wykorzystywać więcej niż jeden rodzaj transportu. Jest to ważne, ponieważ możemy zaproponować lepsze, konkurencyjne stawki klientom, a przy tym możemy wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia naszego środowiska.

 

Zobacz również:
Od czego zależy cena transportu?

 

Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: