COVID-19 w Norwegii

Temat pandemii jest nadal bardzo często poruszany zarówno w telewizji jak i na łamach gazet. A jak rozwija się koronawirus w Norwegii?
Aktualnie liczba hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem w Norwegii zaczyna się stabilizować, a rząd zastanawia się, jak poradzić sobie z sytuacją po Wielkanocy. Wiele osób mieszkających w Norwegii interesują najnowsze wiadomości o koronawirusie, jak i tych, którzy planują podróż w tym kierunku. Warto wiedzieć parę informacji o rozprzestrzenianiu się wirusa, wybuchu COVID-19 i reakcji Norwegii.

Co to jest koronawirus?

Według WHO koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-CoV) czy zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Obecny wybuch dotyczy konkretnie wirusa COVID-19.

covid-19

Typowe objawy infekcji obejmują gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Należy zachować standardowe środki ostrożności, które obejmują częste mycie lub dezynfekcje rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kichania i kaszlu.

Nowy wirus został odkryty w Chinach w miejscowości Wuhan pod koniec grudnia 2019 r. Od tego czasu wirus rozprzestrzenił się na cały świat. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do tej pory zanotowano ponad 450 000 przypadków zarażenia i 20 000 zgonów.

Koronawirus w Norwegii – początek epidemii

Pierwszy przypadek koronawirusa w Norwegii zarejestrowano 26 lutego w Tromsø. Osoba ta niedawno wróciła z Chin. Wiele wczesnych przypadków odnotowano w regionie Oslo. Jak podaję norweski dziennik Aftenposten obejmowało to sześciu pracowników szpitala Ulleval w Oslo.
Pierwszy pracownik oddziału okulistycznego szpitala niedawno wrócił z północnych Włoch. We wczesnym stadium epidemii w Norwegii większość osób, które uzyskały wynik pozytywny, była zarażona za granicą lub była w bliskim kontakcie z kimś, kto był. Jednak obecnie zgłaszanych jest wiele przypadków, których nie można powiązać ze znanym źródłem infekcji, za granicą przez domownika. Rosnąca liczba zakażeń zanotowanych w Norwegii jest tym bardziej prawdopodobny z uwagi na fakt, że większość zarażonych osób nie jest poważnie chora. Jak potwierdził Rzecznik Instytutu Zdrowia Publicznego osoby cierpiące tylko na łagodne objawy mogą nieświadomie pomóc rozprzestrzeniać się wirusowi.

covid w norwegii

Co zrobić, kiedy zauważymy objawy?

Pierwsze co możesz zrobić to zadzwonić na infolinię zdrowia pod numer 815 55 015. Jeżeli sądzisz, że jesteś zarażony, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym telefonicznie – nie idź do lekarza czy przychodni osobiście. W sytuacji gdy nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, zadzwoń na pogotowie pod numer 116 117.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) doradza osobom, które czują się chore i które niedawno wróciły lub nawiązały kontakt z osobą, która powróciła z podróży z obszaru wysokiego ryzyka, aby nie udawały się do lekarza czy szpitala. Osoby te powinny natomiast poinformować telefonicznie władze służby zdrowia i poddać się kwarantannie domowej. Większość pacjentów może mieć łagodne objawy choroby. Te osoby jednak mogą przekazać wirus komuś, kto może zachorować znacznie poważniej. Dlatego prosimy o zachowanie ostrożności.

Koronawirus w Norwegii a transport

Jak podaje norweska dyrekcja zdrowia, istnieją plany obejmujące scenariusz, w którym zarażone zostanie nawet 25% populacji Norwegii. W tym założeniu każde inne leczenie szpitalne musiałoby zostać przełożone, aby umożliwić leczenie setkom tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem.

Dyrektor podkreśla, że jest to tylko jedno z założeń, i że istnieją obecnie skuteczne środki, aby uniknąć takiej sytuacji. 27 marca minister zdrowia ogłosił plany odroczenia leczenia szpitalnego wszystkich przypadków z wyjątkiem tych ważnych. Ponadto oznajmił, że Norwegia jako pierwszy kraj na świecie, zapoczątkowała eksperymentalne leczenie pacjentów z COVID-19. Z uwagi na gwałtowny wzrost liczby przypadków, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, rząd wprowadził środki nadzwyczajne.
Wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte, jak i wiele miejsc pracy, sklepów, restauracji barów i innych usług publicznych. Supermarkety i apteki pozostają otwarte. Również transport towarów odbywa się bez przeszkód. Utrzymany jest krajowy ruch lotniczy jak i transport drogowy, w szczególności towarowy (w tym kluczowych produktów, takich jak leki).

koronawirus norwegia

Duża część norweskich firm wdrożyła rozwiązania dotyczące pracy w domach tam, gdzie jest to możliwe. Jednak branża turystyczna i hotelarska odczuwa najmocniej negatywne skutki pandemii. W związku z tym, że większość restauracji, pubów czy barów jest zamknięta właściciele często są zmuszeni do zwolnienia pracowników. Norweski rząd zapewnił, że zostaną wdrożone liczne projekty, mające pomóc zarówno przedsiębiorcom jak i osobom zwolnionym.

Sawpol Transport

Mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji transportu do Norwegii. Zachęcamy do skorzystania z naszego doświadczenia i zlecenia nam transportu do tego kraju. Jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa szybki transport towarów do i z Norwegii. Uwzględniamy przy tym obowiązujące obecnie procedury krajowe związane z sytuacją epidemiologiczną i tak ważne teraz dla wszystkich bezpieczeństwo. Chętnie służymy Państwu radą i pomocą.

Pozytywne dane dotyczące rozwoju koronawirusa w Norwegii

Aktualnie w związku z pozytywnymi danymi dotyczącymi rozwoju pandemii, rząd Norweski chce wyjść z obostrzeń. Wprowadzone środki ochronne przyniosły sukces i zmniejszyła się liczba zarażeń. Od 20 kwietnia mają zostać otwarte przedszkola, a psychologowie, fizjoterapeuci oraz optycy będą mogli wrócić do pracy. Od 27 kwietnia planowane jest otwarcie szkół podstawowych i niektórych szkół średnic. Fryzjerzy, kosmetyczki i masażyści będą mogli wrócić i działać w salonach. Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała stopniowe znoszenie ograniczeń, które zostały wprowadzone w związku z wirusem. Także norweski minister zdrowia Bent Hoeie potwierdza oficjalnie, że koronawirus w Norwegii został opanowany.

Pozostajemy do dyspozycji i zapraszamy do współpracy!

 

Zobacz również:
Koronawirus a transport ciężarowy

 

Świadczymy transport międzynarodowy dowolnymi naczepami typu: